2007 Miscellaneous Results and Championship Standings



Argentina


Argentine Formula Renault - 4th March, Comodorio Rivadavia
1 Guido Falaschi		Tito


Argentine Formula Renault - 25th March, General Roca
1 Mariano Werner
2 Bernardo Llaver
3 Agustin Miotti


TC2000 - 25th March, General Roca
1 Gabriel Ponce de Leon		Ford Focus		50m54.174, 29 laps
2 Emiliano Spataro		Renault Megane		+   0.319
3 Guillermo Ortelli		Renault
4 Carlos Bueno			Honda Civic
5 Martin Basso			Ford
6 Christian Ledesma		Chevrolet Astra
Fastest Lap: Juan Manuel Silva (Honda), 1m37.108 (85.19 mph)



TC2000 - 4th March, Comodoro Rivadavia
1 Marcelo Bugliotti		Chevrolet Astra		41m46.334, 100.78 mph, 30 laps
2 Martin Basso			Ford Focus		+   0.377
3 Guillermo Ortelli		Renault Megane
4 Henry Martin			Honda Civic
5 Gabriel Ponce de Leon		Ford
6 Esteban Tuero			Chevrolet
Fastest Lap: Martin, 1m17.406 (108.77 mph)



TC2000 - 15th April, Bahia Blanca
1 Matias Rossi			Chevrolet Astra		46m38.913, 34 laps
2 Carlos Okulovich		Honda Civic		+   0.316
3 Norberto Fontana		Toyota Corolla
4 Christian Ledesma		Chevrolet Astra
5 Guillermo Ortelli		Renault Megane
6 Leonel Pernia			Honda Civic
Fastest Lap: Okulovich, 1m18.170 (95.12 mph)



TC2000 - 29th April, San Martin
1 Juan Manuel Silva		Honda Civic		47m34.355, 31 laps
2 Matias Rossi			Chevrolet Astra		+   1.349
3 Christian Ledesma		Chevrolet Astra
4 Nestor Girolami		Honda Civic
5 Martin Basso			Ford Focus
6 Gabriel Ponce de Leon		Ford Focus
Fastest Lap: Rossi, 1m26.772 (92.44 mph)



TC2000 - San Juan, 20th May
1 Christian Ledesma		Chevrolet Astra



TC2000 - Interlagos, 17th June
1 Marcelo Bugliotti
2 Matias Rossi
3 Carlos Bueno



TC2000 - Alta Gracia, 1st July
1 Martin Basso			Ford Focus		44m44.631, 28 laps
2 Christian Ledesma		Chevrolet Astra		+   0.603
3 Jose Maria Lopez		Honda Civic
4 Norberto Fontana		Toyota Corolla
5 Guillermo Ortelli		Renault Megane
6 Matias Rossi			Chevrolet
Fastest Lap: Basso, 1m34.824 (95.42 mph)



Argentinian TC2000 - Santa Fe, 22nd July
 1 Matias Rossi			Chevrolet Astra		50m08.002, 32 laps
 2 Martin Basso			Ford Focus		+   3.328
 3 Carlos Bueno			Honda Civic
 4 Gabriel Ponce de Leon	Ford Focus
 5 Norberto Fontana		Toyota Corolla
 6 Manuel Silva			Honda Integra
 7 Leonel Pernia		Honda Integra
 8 Oscar Fineschi		Honda Integra
 9 Gabriel Furlan		Toyota Corolla
10 Leandro Carducci		Volkswagen Bora
 R Guillermo Ortelli		Renault Megane		4 laps/cracked exhaust manifold
NS Emiliano Spataro		Renault Megane		accident



TC2000 - San Rafael, 2nd September
1 Jose Maria Lopez		Honda Civic
2 Matias Rossi			Chevrolet Astra
3 Guillermo Ortelli		Renault



Argentine TC2000 - Viedma, 16th September
1 Jose Maria Lopez		Honda Civic
2 Guillermo Ortelli		Renault
3 Matias Rossi			Chevrolet



TC2000 - Buenos Aires, 7th October
 1 Juan Manuel Silva/Ezequiel Bosio	Honda Civic
 2 Anthony Reid/Caca Bueno		Honda Civic



TC2000 - Obera, 18th November
1 Jose Maria Lopez		Honda Civic
2 Carlos Okulovich		Honda Civic
3 Guillermo Ortelli		Renault



TC2000 - San Luis, 2nd December
1 Matias Rossi			Chevrolet Astra
2 Martin Basso
3 Jose Maria Lopez



TC2000 - Punta del Este, 16th December
1 Martin Basso			Ford Focus
2 Matias Rossi



TC2000 - Championship Standings
1 Matias Rossi



Asia


Asian Carrera Cup - 8th April, Sepang
Race 1
1 Tim Sugden
2 Marchy Lee
3 Christian Jones

Race 2
1 Tim Sugden
2 Marchy Lee
3 Christian Jones



Formula V6 Asia - 5th May, Sepang
Race 1
1 Marchy Lee
2 Seth Ingram

Race 2
1 Seth Ingram
R Marchy Lee		accident
R Adderly Fong		accident



Asian Carrera Cup - 5th May, Sepang
Race 1
1 Tim Sugden

Race 2
1 Keita Sawa
  Tim Sugden		penalised for jump start



Asian Formula BMW - 5th May, Sepang
Race 1
1 Jazeman Jaafar

Race 2
1 Jazeman Jaafar

Race 3
1 James Grunwell

Race 4
1 Zahir Ali



Asian Formula Renault V6 - Sepang, 24th June
Race 1
1 Armaan Ebrahim
3 James Winslow

Race 2
1 Armaan Ebrahim
2 James Winslow



Asian Carrera Cup - Sentul, 22nd July
Race 1
1 Tim Sugden
2 Keita Sawa

Race 2
1 Christian Jones
2 Keita Sawa



FRV6 Asia - Sentul, 22nd July
Race 1
1 Aaron Lim

Race 2
1 Armaan Ebrahim
2 James Winslow
3 Aaron Lim



Formula BMW Asia - Sentul, 22nd July
Race 1
1 Zahir Ali
2 James Grunwell

Race 2
1 Zahir Ali
2 James Grunwell



Formula Renault V6 Asia - Chengdu, 16th September
Race 1
1 James Winslow
2 Hafiz Koh

Race 2
1 James Winslow
2 Armaan Ebrahim



Formula BMW Asia - Chengdu, 15th-16th September
Race 1
1 Jazeman Jaafar

Race 2
1 Jazeman Jaafar

Race 3
1 Zahir Ali

Race 4
1 Jack Lemvard



Porsche Carrera Cup Asia - Chengdu, 15th-16th September
Race 1
1 Christian Jones
2 Tim Sugden

Race 2
1 Christian Jones
3 Tim Sugden



Asian Carrera Cup - Shanghai, 7th October
Race 1
 1 Tim Sugden
 2 Darryl O'Young
 3 Marchy Lee

Race 2
 1 Tim Sugden
 2 Christian Jones
 3 Darryl O'Young



Asian Formula BMW - Shanghai, 7th October
Race 1
 1 Jazeman Jaafar

Race 2
 1 Sebastian Saavedra
 2 Jazeman Jaafar



Formula BMW Asia - Zhuhai, 3rd-4th November
Race 1
 1 Sebastian Saavedra

Race 2
 1 Sebastian Saavedra

Race 3
 1 Jazeman Jaafar

Race 1
DQ Jazeman Jaafar		Technical infringement (was 1st)
 1 Zahir Ali



Formula BMW Asia - Championship Standings
 1 Zahir Ali



Asian Porsche Carrera Cup - 3rd-4th November
Race 1
1 Marchy Lee
2 Christian Jones
3 Tim Sugden

Race 2
1 Marchy Lee
2 Christian Jones
5 Tim Sugden



Formula V6 Asia - Zhuhai, 3rd-4th November
Race 1
1 Hiroki Yoshimoto
2 James Winslow

Race 2
1 Armaan Ebrahim
3 James Winslow



Asian Carrera Cup - Macau, 17th-18th November
1 Danny Watts
2 Darryl O'Young
6 Tim Sugden
R Christian Jones



Asian Carrera Cup - Championship Standings
1 Tim Sugden
2 Christian Jones



Australia


Fujitsu V8 Series - 4th March, Adelaide
Race 1
1 Michael Caruso
2 Tony d'Alberto

Race 2
1 Michael Caruso
2 Tony d'Alberto



Fujitsu V8 - Queensland Raceway, 22nd July
Race 1
1 Michael Caruso		Ford Falcon BA

Race 2
1 Kayne Scott			Holden Commodore

Race 3
1 Michael Caruso		Ford Falcon BA
2 Kayne Scott			Holden Commodore



Fujitsu V8 Supercars - Bathurst, 7th October
Race 1
 1 Luke Youlden			Ford Falcon

Race 2
 1 Luke Youlden			Ford Falcon



Fujitsu V8 Championship Standings

Pos  Driver                Penalty  Rd1  Rd2  Rd3  Rd4  Rd5  Rd6  Rd7 Total
1    Tony D'Alberto              0   60   64   57   47   24   18   33   303 
2    Michael Caruso              0   72   25   25   59   15   30   72   298 
3    Kayne Scott                 0   18   27   47   57   25   25   60   259 
4    Jonathon Webb               0   45   43    5   29   47   12   25   206 
5    Luke Youlden                0    0    0   38   40   30   72   18   198 
6    Damien White                0   45   20   10    3   47   15   45   185 
7    Dale Wood                   0   34    3    8   16   32   52   35   180 
8    Jose Fernandez              0   23   47    0   20   12   43   17   162 
9    Tim Slade                   0   28    9   16   40   11   35    -   139 
10   Marcus Zukanovic            0    0   21   44    4    4   36   18   127 
11   Andrew Thompson             0   22   18   48    3   26    -    -   117 
12   Shannon O'Brien             0    0    5   14   32   39    9    3   102 
13   Jay Verdnik                 0   15   26    0    3    0   25   15    84 
14   Chris Pither                0    -    -   14   10   13    5   38    80 
15   Marcus Marshall             0    -   52    -   27    -    -    -    79 
16   Brett Hobson                0   13   20    7    0    6    0   31    77 
17   David Sieders               0    0    6    0   21   27   21    -    75 
18   Sam Walter                  0    6   32    0    0   12    8   12    70 
19   Adam Sharpe                 0   13    6   18   19    3    3    5    67 
20   Damian Assaillit            0    5    0    0    6   22   13   12    58 
21   Mathew White                0    -    -   33    -    -   20    -    53 
22   Mark McNally                0    9   19    8    0    6    0    9    51 
23   Owen Kelly                  0    -    -    -    0   48    -    -    48 
24   Robert Jones                0    -    -   34    0    -    0    6    40 
25   Terry Wyhoon                0    -    6   17    -    -    8    0    31 
26   Scott Loadsman              0   16    0    0    0    0    0   14    30 
27   John McIntyre               0    -    -    -   20    5    -    -    25 
28   Grant Denyer                0    -    0    -    0    5   18    0    23 
29   Gene Rollinson              0    -    -   19    -    -    -    -    19 
30   Mark Howard                 0    8    0    4    7    0    0    0    19 
31   Colin Sieders               0    3    0    5    6    0    5    -    19 
32   Adam Wallis                 0   18    -    -    -    -    -    -    18 
33   Wayne Wakefield             0    -    -    0    6   11    -    -    17 
34   Chris Alajajian            10    -   24    0    0    2    0    -    16 
35   Neil McFadyen               0    9    4    -    -    -    -    -    13 
36   Clayton Pyne                0    9    -    -    -    -    -    -     9 
37   Aaron McGill                0    0    0    4    0    2    0    0     6 
38   Joel Spychala               0    -    -    -    -    -    -    5     5 
39   Daniel Elliot               0    5    -    0    -    -    -    -     5 
40   Drew Russell                0    -    0    2    0    3    0    0     5 
41   Shane Beikoff               0    0    -    0    -    0    -    3     3 
42   Jonathan Beikoff            0    -    0    -    0    -    3    -     3 
43   Ashley Cooper               0    -    -    0    2    0    -    -     2 
44   Phillip Scifleet            0    -    -    -    -    -    -    0     0 
45   Simon Wills                 0    0    -    -    -    -    -    -     0 
46   Steve Voight                0    -    -    -    0    -    -    -     0 
47   Barry Tanton                0    0    0    0    0    0    -    -     0 
48   Gary Deane                  0    0    0    0    0    -    -    -     0 
49   Ryan Brown                  0    -    -    -    -    -    0    -     0 
50   Ash Samadi                  0    -    -    -    -    -    -    0     0 
51   Dean Neville                0    0    0    -    0    0    0    -     0 
52   Nigel Stones                0    -    -    0    -    0    0    -     0 
53   Geoff Emery                 0    -    -    -    -    -    -    0     0 
54   Taz Douglas                 0    -    0    -    -    -    -    -     0 
55   Tom Drewer                  0    -    0    -    -    -    -    -     0 



Belgium


Belcar - 1st April, Zolder
1 Bert Longin/Antony Kumpen		Chevrolet Corvette
2 Maxime Dumarey/Maxime Soulet		Porsche 911 GT3
3 Marc Duez/Ruben Maes			Porsche 911 GT3



Belgian BTCS - Spa-Francorchamps 12 Hrs, 9th-10th June
1 Frederic Bouvy/Vincent Vosse/Gregory Franchi		Delahaye Racing		Renault Megane



Belcar - Spa-Francorchamps, 10th June
1 Guino Kenis/Michael de Keersmaecker		Mosler MT900R
2 Guillaume Dumarey/Maxime Soulet		Porsche GT3 Cup
3 Vincent Radermecker/Stephane Lemeret		Mosler MT900R



Belcar - Zolder, 1st July
1 Bert Longin/Anthony Kumpen		Chevrolet Corvette
2 Vincent Radermecker/Stephane Lemeret	Mosler



Belcar - Zolder 24 Hours, 8th-9th September
1 Guillaume Dumarey/Maxime Soulet/Marc Goossens/Maxime Dumarey		GPR		Porsche 911 GT3 Cup
2 Albert Vanierschot/Patrick Schreurs/Eric Bruynoghe			AD Sport	Porsche 911 Turbo	-12 laps
3 Rudi Penders/Franz Lamot/Jos van Roij/Kurt Dujardin			Prospeed Comp.	Porsche 911 GT3 Cup	+ 6.552s



Belcar - Spa-Francorchamps, 30th September
1 Vincent Radermecker/Stephane Lemeret		Mosler
2 Vincent Vosse/Yves Lambert			Mosler



Belcar - Zolder, 21st October
1 Stephane Lemeret/Vincent Radermecker		Mosler MT900		2h06m41.115, 77 laps
2 Guino Kenis/Michael de Keersmaecker		Mosler MT900		+  1m37.003
3 Koen Wauters/Kris Wauters			Dodge Viper
4 Harry Steegmans/Patrick Schreurs		Porsche 911
5 Maxime Soulet/Guillaume Dumarey		Porsche 911
6 Rudi Penders/Franz Lamot			Porsche 911


Benelux


Benelux Racing League - Assen, 1st-2nd September
Race 1
1 Donny Crevels
2 Sandor van Es
3 Junior Strous

Race 2
1 Donald Molenaar
2 Jacky van der Ende



Brazil

Stock Car V8 Light Championship Standings

Drivers
Pos Driver State SAO CTB CGD SAO SCZ CTB BSB RIO SAO Sub n-2 Total
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 Norberto Gresse Fo. 17 SP 14 20 10 16 25 16 10 20 0 131 10 121
2 Andre Bragantini Jr 13 PR 0 25 4 25 nc 25 8 16 8 111
111
3 Gustavo Sondermann 4 SP nc 12 20 nc 20 nc 20 14 12.5 98.5
98.5
4 Alexandre Cunha 27 RJ 20 8 nc 6 NP 14 16 8 7 79
79
5 Eduardo Santos 36 RJ 0 4 14 5 14 6 0 25 nc 68
68
6 Ariel Barranco 90 PR 10 9 12 nc 10 9 2 12 0 64
64
7 Afonso Bastos 16 SC 7 6 5 4 12 0 14 7 5 60
60
8 Rafael Sperafico 0 PR nc 2 25 nc nc 3 9 9 10 58
58
9 Renato Russo 62 SP nc nc 9 14 16 4 3 5 4.5 55.5
55.5
10 Rafael Daniel 22 SP 12 16 6 DT 9 NP NP 4 2 49
49
11 Luiz Carreira Jr 1 SP NP NP NP NP NP 20 25 nc 0/3 45
45
12 Diogo Pachenki 80 PR 25 10 0 8 NP NP NP NP NP 43
43
13 Leandro Romera 88 SP 16 nc 1 20 NP NP NP NP NP 37
37
14 Leonardo Burti 5 SP 9 14 nc 7 nc nc nc 6 nc 36
36
15 Elias Nascimento Jr 19 SP 4 5 0 nc 6 8 7 0 2.5 32.5
32.5
16 Vicente Siciliano 11 SP nc nc nc 12 7 0 12 nc 1 32
32
17 Claudio Gontijo 23 MG 8 0 3 0 2 10 4 nc NP 27
27
18 Tiago GonÁalves 69 SP 0 nc 8 nc NP nc 6 10 ED 24
24
19 Murillo Macedo 54 SP 0 0 nc 10 0 7 nc 1 3 21
21
20 Angelo Serafim 25 SP NP NP 16 NP NP NP NP NP NP 16
16
21 Eduardo Berlanda 8 SC nc 1 nc nc 0 12 0 nc nc 13
13

Rodrigo Stefanini 70 SP 3 0 0 nc 8 nc nc 2 nc 13
13

Otávio Mesquita 51 SP 6 3 NP nc nc nc NP NP 4 13
13

Serafin Junior 33 RJ 5 nc 0 nc 5 0 0 3 0 13
13
25 José Castilho 3 PR 2 0 0 0 4 1 0 0 3.5 10.5
10.5
26 Claudio Pianowski 20 MG nc 0 nc 9 nc nc NP 0 .5 9.5
9.5
27 Caio Travaglini 15 SP nc 0 7 nc NP NP NP NP NP 7
7

Paulo Bonifacio 7 SP NP 7 NP NP NP NP NP NP NP 7
7

Claudio Capparelli 71 RJ NP NP NP NP NP 2 5 0/7 0 7
7

Cadu Pasetti 21 SP 1 nc nc nc 1 5 0 0 nc 7
7
31 Cristiano Federico 9 SP nc 0 nc nc NP nc 0 0 6 6
6
32 Eduardo Borges 91 SP 0 nc 0 1 3 nc 0 0 0 4
4
33 Lucas Molo 46 RJ nc nc nc 3 nc nc nc NP nc 3
3
34 Filipe Nogueira 31 SP nc nc 2 0 NP NP 0 NP NP 2
2

Sergio Burger 37 SP NP NP NP 2 NP NP NP NP NP 2
2
36 Fernanda Parra 73 SP 0 0 0 0 0 0 nc 0 1.5 1.5
1.5

Cassio H de Mello 43 SP NP NP NP NP NP NP 1 NP NP 1
1

Leonardo Gomes 55 SP nc nc nc 0 nc NP 0 NP 0



Arthur Lundgren 77 SP NP NP NP NP nc 0 nc nc nc



Sandro Sanches 66 SP NP NP NP NP NP 0 NP NP NP



Fernando Parra 74 SP NP NP NP NP NP NP 0 NP 0



Rene Bauer 99 SP NP NP NP NP NP NP NP NP 0/4



André Posses 67 SP NP NP NP NP NP NP NP NP 0



Tuka Rocha 2 SP NP NP NP NP NP NP NP 0 NP



Sergio Cunha 52 SP NP NP NP NP NP NP nc NP NP


Teams
Pos Team SAO CTB CGD SAO SCZ CTB BSB RIO SAO Sub n-2 Total
1 2 3 4 5 6 7 8 9
1 Nova/RR Competições 13 90 10 25 12 25 10 25 8 16 6 137

2 AMG Motorsport 17
14 20 10 16 25 16 10 20 0 131

3 FTS Competições 4 43 6 12 25 0 20 3 20 14 12.5 112.5

4 Carreira Racing 11 70 3 0 0 12 8 20 25 1 8 77

5 F&F Racing 8 16 7 6 5 4 12 12 14 6 4 70

6 Pauta Racing 36
16 0 1 5 14 6 0 25 0 67

7 W2 Racing 3 22 12 16 6 0 9 2 5 9 2.5 61.5

8 Hot Car Competições 5 19 9 14 0 7 6 8 7 5 1.5 57.5

9 ATW Racing Team 9 62 1 0 9 14 16 4 3 4 4.5 55.5

10 Scuderia Tekprom 33 27 5 0 0 3 5 14 16 7 5 55

11 Brasil Sat 80
25 10 0 8 0 0 0 0 0 43

12 Katalogo Racing 74 73 0 4 14 20 0 0 0 0 0.5 38.5

13 M4T Motorsport 33
20 8 0 6 0 0 0 2 0 36

14 (Pachenki Motorsport) 23
8 0 3 0 2 10 4 0 7 34

15 TG Competições 31 69 0 0 8 0 0 0 6 10 0 24

16 JB Racing 54
0 0 0 10 0 7 0 0 2 19


A. Guaraná Sports 15 21 2 0 7 0 1 5 0 3 1 19

18 NEP Competições 20
0 0 0 9 0 0 0 0 0 9


WB Motorsport 7 52 NP 7 NP 2 0 0 0 NP 0 9

20 Escuderia Lobo 91 55 0 0 0 1 3 0 0 0 0 4

  • NP - Did Not Participate
  • nc - Not Classified
  • DT - Technical exclusion
  • ED - Sporting exclusion
  • SU - Suspended

Stock Car Junior Championship Standings

Pos Driver State SAO CTB CGD SAO LON SCZ CTB BSB TAR RIO SAO Sub n- Total
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Thiago Riberi 9 SP 5 20 4 20 3 16 4 16 1 10 2 16 4 16 5 25
10 5 20
C 202 21 181
2 Eduardo Leite 90 SP 1 3 1 16
14
nc 5 25 4 20 3 20 3 20 1 12 3 16
A 167 4 163
3 Cassio Homem de Mello 43 SP 2 16 5 25
9 5 25
9 3 10 1 9 1 6
16 4 25
N 171 16 155
4 Cauê Carvalho 10 SP 4 25 2 10 4 20
nc 4 20 5 25
ED
ED 5 14
14
C 152 12 140
5 Jason Oliveira (M) 75 SP
14
14 2 10 2 8 3 16 1 12
5 4 14 3 25
nc
E 133 5 128
6 Rafael Negrão 4 SP 3 7
nc 5 25 3 20 2 14
9 5 nc
7 4 8 1 3
L 116 4 112
7 Lucas Finger 12 PR
12 3 9
7 1 1
nc
nc 2 25 2 16
nc 2 2
A 82
82
8 Patrick Gonçalves (M) 8 BA
nc
nc 1 12
14
12
14
nc
5
0/16
12
D 70
70
9 Rodrigo Navarro (M) 0 SP
10
12
1
3
7
6
nc
10
7


A 56
56
10 Renato Rattes (M) 92 SP
8
4
4
4
4
4
14
8
5
8

63 8 55

João Carvalho (M) 21 SP
NP
NP
NP
12
5
8
10
9
1
10
C 55
55
12 Alessandro Xavier 22 PR
NP
NP
NP
5
6
1
4
12
9
6
A 43
43
13 Adriano Amaral (M) 13 SP
6
7
6
2
2
2
8
4
3
5
N 45 4 41

Rodrigo Barone (M) 7 SP
NP
NP
NP
10
8
nc
12
nc
4
7
C 41
41
15 Vitor Genz 46 RS
NP
NP
NP
NP
NP
7
NP
NP 2 20
NP
E 29
29
16 Beto Cavaleiro (M) 77 SP
2
5
2
6
0
3
6
nc
nc
4
L 28
28
17 Carlo Kain 55 SP
9
8
8
nc
1
nc
nc
nc
NP
nc
A 26
26
18 Alexis Pilau 88 RS
NP
NP
NP
9
NP
NP
NP
NP
2
NP
D 11
11

Flavio Sampaio 11 SP
1
2
5
NP
3
NP
NP
NP
NP
NP
A 11
11
20 Julio Krygier (M) 3 RJ
4
6
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP

10
10
21 Amilcar Collares (M) 27 RJ
5
nc
3
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
C 8
8
22 Marcelo Munhoz (M) 70 SP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
7
NP
NP
NP
A 7
7

Marco Garcia 1 PR
NP
NP
NP
7
NP
NP
NP
NP
NP
NP
N 7
7
24 Pierre Ventura (M) 5 RS
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
6
NP
C 6
6
25 Felipe Johannpeter (M) 73 RS
NP
NP
NP
NP
NP
5
NP
NP
nc
NP
E 5
5

Wagner Maccagnan 38 PR
nc
3
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
L 3
3

Leonardo Medrado (M) 3 RJ
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
nc
A



Fábio Fogaça 72 SP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
D



Fred Cunha 33 DF
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
nc
A



Guilherme Sperafico 23 PR
NP
NP
NP
NP
NP
NP
nc
NP
NP
NP




Masters
Pos Driver State SAO CTB CGD SAO LON SCZ CTB BSB TAR RIO SAO Sub n- Total
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1 Jason Oliveira 75 SP 5 25 5 25 5 20 5 14 5 25 5 20
9 5 25 5 25
nc

228 9 219
2 Patrick Gonçalves 8 BA
nc
nc 4 25 3 25 4 20 4 25
nc 4 12
8 5 25

164
164
3 Rodrigo Navarro 0 SP 4 20 4 20
9 4 9 2 14 3 14 1 nc 3 20 4 20 4 16
C 171 10 161
4 Renato Rattes 92 SP 3 16 3 10 2 14 1 10 3 10 2 10 5 25 2 14 1 14 2 14
A 161 23 138
5 João Carvalho 21 SP
NP
NP
NP 2 20
12 1 16 3 16
16
9 3 20
N 118
118
6 Adriano Amaral 13 SP 2 14 2 16 1 16
8
9
8 2 14
10
10
10
C 122 16 106
7 Rodrigo Barone 7 SP
NP
NP
NP
16 1 16
nc 4 20
nc 2 12 1 12
E 84
84
8 Beto Cavaleiro 77 SP
9
12
10
12
8
9
10 1 nc
nc
9
L 80 1 79
9 Amilcar Collares 27 RJ
12
nc 3 12
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
A 27
27
10 Julio Krygier 3 RJ 1 10 1 14
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
D 26
26
11 Pierre Ventura 5 RS
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP 3 16
NP
A 19
19
12 Marcelo Munhoz 70 SP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
12
NP
NP
NP

12
12

Felipe Johannpeter 73 RS
NP
NP
NP
NP
NP
12
NP
NP
nc
NP

12
12

Leonardo Medrado 3 RJ
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
NP
nc




  • NP - Did not participate
  • nc - Not Classified
  • DT - Technical disqualification
  • ED - Sporting exclusion
  • SU - Suspended

Brazilian GT3 Championship

Pos Driver State TAR CTB CTB GOI SAO Total
1 2 3 4 5
1 Xandy Negrão 9 SP 6 10 5 8 4 10 10 10 10 10 83

Andreas Mattheis 9 RJ 6 10 5 8 4 10 10 10 10 10 83
2 Alceu Feldmann 10 PR 10 8 10 10 10 8 1 nc nc 4 61
3 Paulo Bonifácio 7 SP 10 8 10 10 10 8 1 nc 0 DT 57
4 Walter Derani 70 SP 5 5 8 4 8 6 4 8 2 1 51

Cláudio Ricci 70 RS 5 5 8 4 8 6 4 8 2 1 51
5 Renato Cattalini 23 PR 4 4 nc 0 5 5 3 4 6 8 39
6 Luis O Paternostro 25 SP 4 4 nc 0 5 5 3 4 8 3 36

Abramo Mazzochi 10 RS 8 6 6 6 6 0 NP NP nc 4 36
8 Rafael Derani 3 SP 3 3 3 2 1 4 8 6 3 nc 33

Alencar Junior 3 GO 3 3 3 2 1 4 8 6 3 nc 33
9 Ramon Matias
RS 8 6 6 6 6 0 NP NP NP NP 32
10 Antônio Hermann 5 SP 2 2 2 5 2 2 6 nc 1 5 27
11 Carlos Crespo 30 SP NP NP NP NP 0 ED 5 5 5 2 17

Roberto Pupo Moreno 30 RJ NP NP NP NP 0 ED 5 5 5 2 17
12 Lico Kaesemodel
PR 2 2 2 5 2 2 NP NP NP NP 15
13 Giuliano Losacco 23 SP NP NP NP NP NP NP NP NP 6 8 14
14 Valdeno Brito 5 PB NP NP NP NP NP NP 6 nc 1 5 12
15 Atila Abreu 25 SP NP NP NP NP NP NP NP NP 8 3 11

Sérgio Laganá 77 SP 1 1 nc 1 0 3 2 3 nc nc 11

Marcelo Fernandes 77 RS 1 1 nc 1 0 3 2 3 nc nc 11
17 Walter Salles Jr 99 RJ NP NP NP NP NP NP NP NP 4 6 10

Xandinho Negrão 99 SP NP NP NP NP NP NP NP NP 4 6 10
18 Paulo de Tarso 8 PR NP NP 4 3 nc 0 NP NP nc nc 7

Leonardo Burti 8 SP NP NP 4 3 nc 0 NP NP nc nc 7
19 Fábio Casagrande 13 SP nc nc nc nc 3 1 nc 2 0 0 6
20 Amilcar Collares
RJ nc nc nc nc 3 1 NP NP NP NP 4
21 Sergio Lucio
DF NP NP NP NP NP NP nc 2 NP NP 2

Luciano Burti 7 SP NP NP NP NP NP NP NP NP 0 DT 0

Guto Negrão 13 SP NP NP NP NP NP NP NP NP 0 0 0

Victor Steyer 88 RS NP NP NP NP NP NP NP NP nc nc 0

João C Andrade 88 RS NP NP NP NP NP NP NP NP nc nc 0

  • NP - Did not participate
  • nc - Not classified
  • DT - Technical exclusion
  • ED - Sporting exclusion
  • SU - Suspension


Czech Republic


Czech Endurance Series - Brno, 22nd-23rd September
Race 1 - 3 hours
 1 Stefan Mucke/Tomas Enge/Vaclav Nimc		Mercedes DTM 2004
 2 Stefan Mucke/Miguel Ramos/Antonio Coimbra	Mercedes CLK DTM 2003

Race 2
 1 Thed Bjork
 2 Stefan Mucke					Audi A4



Finland


Finnish Formula 3 - 12th-13th May, Botniaring
Race 1
1 Tomi Lommonen
3 Rami Raikkonen

Race 2
1 Anssi Kela
3 Rami Raikkonen



Finnish Touring Car Championship - Botniaring, 12th-13th May
Race 1
1 Pasi Lahtenmaarki		Honda Civic Type-R
2 Ari Laviola			SEAT Toledo

Race 2
1 Pasi Lahtenmaarki		Honda Civic Type-R
3 Ari Laviola			SEAT Toledo



Finnish F3 - Tallinn, 10th June
Race 1
1 Jesse Krohn

Race 2
1 Jesse Krohn



Finnish Touring Cars - Tallinn, 10th June
Race 1
1 Pasi Lahteenmaki		Honda Civic

Race 2
1 Pasi Lahteenmaki		Honda Civic



Finnish F3 - Kemora, 1st July
Race 1
1 Tomi Limmonen
R Jesse Krohn

Race 2
1 Tomi Limmonen



Finnish Touring Cars - Parnu, 11th August
Race 1
1 Martin Merisaar		Honda Civic
2 Pasi Lahteenmaki		Honda Civic

Race 2
1 Janis Horeliks		Honda Civic
3 Pasi Lahteenmaki		Honda Civic



Finnish F3 - Parnu, 11th August
Race 1
1 Tommi Limmonen
2 Anssi Kela

Race 2
1 Tommi Limmonen
2 Anssi Kela




Finnish F3 - Hameenlinna, 25th August
Race 1
1 Jesse Krohn

Race 2
1 Jesse Krohn



Finnish Touring Cars - Hameenlinna, 24th-25th August
Race 1
1 Raimo Haukka			VW

Race 2
1 Pasi Lahteenmaki		Honda





France


French Carrera Cup - 8th April, Nogaro
Race 1
1 Renaud Derlot

Race 2
1 Frederic Makowiecki



French Porsche Carrera Cup - Albi, 8th-9th September
Race 1
1 Frederic Makowiecki
2 Patrick Pilet
3 Morgan Mouillin Traffort

Race 2
1 Anthony Beltoise
2 Frederic Makowiecki
3 Patrick Pilet



French Carrera Cup - Magny Cours, 13th-14th October
Race 1
1 Patrick Pilet

Race 2
1 Mike Parisy




Germany


VLN - Nürburgring Nordschleife, 1st April
1 Peter Mamerow/Christian Mamerow		Porsche 911
2						Opel Astra V8
3 Hans Stuck/Johannes Stuck/Claudia Hurtgen	BMW Z4 M Coupe



German Carrera Cup - 21st April, Hockenheim
1 Richard Westbrook		ARAXA Racing
4 Uwe Alzen



German Formula BMW - 6th May, Oschersleben
Race 1
1 Philip Eng
2 Marco Wittmann

Race 2
1 Jens Klingmann
2 Niall Quinn
3 Philip Eng



German Carrera Cup - 6th May, Oschersleben
1 Richard Westbrook
2 Uwe Alzen
3 Nicolas Armindo



German Langstreckenmeisterschaft - 13th May
1 Marc Bessing/Marc Hennerici/Dirk Adorf	Porsche 911 GT3 RSR
2 Duncan Huisman/Tom Coronel			Dodge Viper



ADAC Procar - Oschersleben, 13th May
Race 1
1 Franz Engstler		BMW 320i
2 Philip Geipel			Toyota Corolla

Race 2
1 Franz Engstler		BMW 320i
2 Andrej Romanov		BMW 320i



German Porsche Cup - Lausitzring, 19th-20th May
Race 1
1 Nicolas Armindo
  Vladimir Hladek
  Richard Westbrook				accident

Race 2
1 Richard Westbrook



VLN - Nürburgring Nordschleife, 27th May
1 Timo Bernhard/Romain Dumas		Manthey Racing		Porsche 911 GT3-RSR
2 Marcel Fassler/Robert Lechner		Phoenix			Aston Martin DBRS9



ADAC Procar - Nürburgring Nordschleife, 10th June
1 Franz Engstler		BMW 320si
2 Sebastian Stahl		Toyota Corolla



German Carrera Cup - Norisring, 24th June
1 Christian Menzel
5 Richard Westbrook
  Uwe Alzen				finished 1st, but given 30s penalty



German Formula BMW - Norisring, 24th June
Race 1
1 Jens Klingmann
2 Daniel Campos-Hull
3 Niall Quinn

Race 2
1 Jens Klingmann
2 Daniel Campos-Hull
3 Adrien Tambay



ADAC Procar - Oschersleben, 7th July

Race 1
1 Franz Engstler

Race 2
1 Vladimir Labazov




ADAC GT Masters - Oschersleben, 7th July

Race 1
1 Albert von Thurn und Taxis/Peter Kox		Lamborghini Gallardo

Race 2
1 Gianni Morbidelli/Christopher Haase		Lamborghini Gallardo




German Formula BMW - Nurburgring, 21st-22nd July
Race 1
1 Daniel Campos-Hull		17m08.868, 8 laps
2 Jens Klingmann		+   0.506
3 Maximilian Wissel
4 Adrien Tambay
5 Marco Wittmann
6 Markus Pommer
Fastest Lap: Klingmann, 2m07.317 (90.449 mph)

Race 2
1 Daniel Campos-Hull		21m23.012, 10 laps
2 Jens Klingmann		+   3.791
3 Adrien Tambay
4 Philip Eng
5 Marco Wittmann
6 Maximilian Wissel
Fastest Lap: Campos-Hull, 2m06.838 (90.790 mph)



ADAC GT Masters - Lausitzring, 4th August
Race 1
1 Toni Seiler/Patrick Gerling		Corvette

Race 2
1 Peter Kox/Albert von Thurn und Taxis	Lamborghini



VLN - Nurburgring Nordschleife, 19th August
1 Marc Basseng/Marc Hennerici				Land Motorsport		Porsche 911
2 Hans-Joachim Stuck/Johannes Stuck/Claudia Hurtgen				BMW Z4M



ADAC GT3 Masters - Zolder, 24th-25th August
Race 1
1 Jos Menten/Christopher Heese			Reiter Engineering Lamborghini Gallardo

Race 2
1 Jos Menten/Christopher Heese			Reiter Engineering Lamborghini Gallardo



FBMW Germany - Oschersleben, 25th-26th August
Race 1
 1 Jens Klingmann		21m42.703, 86.81 mph, 14 laps
 2 Philipp Eng			+   1.280
 3 Daniel Campos-Hull
 4 Marco Wittmann
 5 Adrien Tambay
 6 Maximilian Wissel
 7 Kevin Mirocha
 8 Luuk Glansdorp
 9 Daniel Juncadella
10 Johannes Seidlitz
Fastest Lap: Klingmann, 1m31.857 (90.00 mph)

Race 2
 1 Marco Wittmann		21m36.510, 87.23 mph, 14 laps
 2 Jens Klingmann		+   1.470
 3 Philipp Eng
 4 Adrien Tambay
 5 Mathijs Harkema
 6 Daniel Campos-Hull
 7 Kevin Mirocha
 8 Maximilian Wissel
 9 Luuk Glansdorp
10 Tiago Geronimi
Fastest Lap: Eng, 1m31.436 (90.42 mph)



Formula BMW Germany - Nurburgring, 2nd September
Race 1
1 Jens Klingmann
2 Daniel Campos-Hull

Race 2
1 Marco Wittmann
3 Daniel Campos-Hull



ADAC Procar - Sachsenring, 15th-16th September
Race 1
1 Franz Engstler		BMW 320si
2 Andrey Romanov		BMW 320si

Race 2
1 Franz Engstler		BMW 320si
2 Maria de Villota		Chevrolet Lasetti



ADAC GT Masters - Sachsenring, 15th-16th September
Race 1
1 Jos Menten/Christopher Haase		Lamborghini
2 Peter Kox/Albert von Thurn und Taxis	Lamborghini

Race 2
1 Peter Kox/Albert von Thurn und Taxis	Lamborghini




German Formula BMW - Barcelona, 22nd September
Race 1
 1 Jens Klingmann
 3 Philipp Eng

Race 2
 1 Philipp Eng
 4 Jens Klingmann



VLN - Nurburgring Nordschleife, 30th September
1 Marcel Tiemann/Marc Lieb/Arno Klasen		Porsche			4 hours
2 Uwe Alzen/Jurgen Alzen			Porsche Cayman
3 Volker Strycek/Ralf Schall/Andreas Schall	Opel Astra



ADAC Procar - Oschersleben, 30th September
1 Franz Engstler



German F.BMW - Hockenheim, 13th-14th October
Race 1
1 Adrien Tambay			19m43.667, 11 laps
2 Jens Klingmann		+   1.548
3 Sebastian Saavedra
4 Marco Wittmann
5 Pedro Bianchini
6 Maximilian Wissel
Fastest Lap: Esteban Gutierrez, 1m45.825 (96.685 mph)

Race 2
1 Adrien Tambay			16m13.583, 9 laps
2 Josef Kral			+   0.562
3 Jens Klingmann
4 Esteban Gutierrez
5 Kevin Mirocha
6 Philipp Eng
Fastest Lap: Jens Klingmann, 1m46.238 (96.309 mph)



ADAC GT Masters - Hockenheim, 13th-14th October
Race 1
1 Philipp Peter/Henri Moser		Ferrari 430

Race 2
1 Philipp Peter/Henri Moser		Ferrari 430



German Formula BMW - Championship Standings
PosDriverPointsRaces
123456789101112131415161718
1Jens Klingmann699224546464646404045-4640453446354037
2Daniel Campos6223430404040404645413837303740402618-
3Philipp Eng59545373432302824343734403733373745-31
4Adrien Tambay57324-32243237343832403234403214374645
5Marco Wittmann5703841373434343232263234463046-4034-
6M.Wissel426103228442637303445302634--303026
7Niall Quinn4154028303037322610302012428303422-2
8Kevin Mirocha3891834637-3016182828282822162820-32
9Mathijs Harkema376322026282620-262422-32-2826182028
10Markus Pommer336-1422182218301222-1820202224282818
11Tiago Geronimi32226-242628-2822-30-2214263232-12
12Luuk Glansdorp29012--2218-2220-142624242422142424
13J.Seidlitz26220 16122416148-242218162030--22
14Jens Höing216-1018161624-2820-16--1218-2216
15Samuel Curridor18228-202062-14-1814212181612--
16Pedro Bianchini162    -142016-2620-26--832-
17Carlos Gaitán1581424-14-1222181010144812-104
18N.Varbitzaliev1581612148104184144416101464--
19Timo Walter1546181010-1066121281261010108-
20Thomas Hylkema128    142212--16-108-816148
21Marlene Dietrich12282212612610-10666-4464-
22Michael Zettl11241682884-168-8262-614
23D.Juncadella86          24-18-2024  
24Maxim Wagner763026--20-            
25Josef Kral56                1640
26E.Gutierrez46                1234
27S.Saavedra37                37-
28James Grunwell36                2610
29Henry Surtees24      -24          
30Daniel McKenzie20                -20
31Andrei Harnagea18      8-82        
32Tom Gladdis8                26
33Otto Birznieks2            -2    


Great Britain


UK Formula BMW - Championship Standings

PosDriverPointsRaces
123456789101112131415161718
1Marcus Ericsson67637463437403240411464033461946464646
2Josef Kral636-645463745374545403240404522403437
3Henry Arundel59534223740463732344026373732404037-24
4Kimiya Sato510323030-3020463224283434243028322630
5Valle Mškelš5094637222222223424-342630343737341632
6Henry Surtees491401440283241203737-30453726--2440
7Jonathan Legris4802240183426342828-37452214-34304028
8Sam Abay429242424241828162634161328263224262818
9Oliver Webb406283228262830-162024181628-32242234
10A.Quaife-Hobbs4052034213224183030-3224-163414283216
11Daniel McKenzie40230263230342422-26302826--30203014
12Jordan Williams3471620-18201226222822202430-26-3726
13Carlos Huertas3361428262016262420301822-22241822-6
14Tom Gladdis26218181414816 141614142018221618184
15Anthony Comas2022616-1012-18-2210-18-2820--22
16R.Svendsen-Cook1681212- 14101218181210-2020---10
17Adam Butler1021010  681412      1216122
18Matt Bell90          1614  10102020
19Callum Holland888812121014    -12  -12  
20Michael Moyers58  1616          --1412
21Dominic Storey52        3220        
22Doru Sechelariu42            12-814-8


International/European


International GT Open - 21st April, Vallelunga
Race 1
1 Andrea Montermini/Michele Maceratesi	Ferrari 430
  Max Busnelli/Mauro Massironi		Ferrari 430	blown tyre

Race 2
1 Max Busnelli/Mauro Massironi		Ferrari 430
  Andrea Montermini/Michele Maceratesi	Ferrari 430	penalised for overtaking under yellow flag



Eurocup Megane - 21st-22nd April, Zolder
Race 1
1 Pedro Petiz			Tech 9
2 Dimitri Enjalbert		Tech 9
3 Bernhard Ten Brinke

Race 2
1 Ralph Meichtry
2 Dimitri Enjalbert		Tech 9
3 Pedro Petiz			Tech 9



Megane Eurocup - 6th May, Nürburgring
Race 1
1 Dimitri Enjalbert
2 Matthieu Lahaye
3 Pedro Petiz

Race 2
1 Pedro Petiz
2 Maxime Martin



GT Open - Valencia, 19th-20th May
Race 1
1 Jose Perez Aicart/Lucas Guerrero	Mosler MT900R
2 Johnny Mowlem/Gianluca Roda		Ferrari 

Race 2
1 Philipp Peter/Alessandro Bonetti	Ferrari 430 GT



GT Open - Magny-Cours, 15th July

Race 1
1 Joel Camathias/Richard Lietz			Porsche 911 GT3-RSR
2 Johnny Mowlem/Gianluca Roda			Ferrari 430

Race 2
1 Peter Sundberg/Domingo Romero			Ferrari 430
The top 5 across the line were handed a 1 lap penalty for pit/driver-change infringements



Renault Megane Trophy - Hungaroring, 15th July
Race 1
1 Michael Rossi
2 Fabrice Walfisch
3 Pedro Petiz

Race 2
1 Greg Franchi



International GT Open - Oschersleben, 24th-25th August
Race 1
1 Andrea Montermini/Michele Maceratesi		Playteam Ferrari

Race 2
1 Richard Lietz/Joel Camathias			Autorlando Porsche
2 Johnny Mowlem/Gianluca Roda			GPC Ferrari



International GT Open - Brands Hatch, 22nd-23rd September
Race 1
 1 Max Busnelli/Mauro Massironi		Ferrari 430 GT		58m41.124, 25 laps
 2 Damien Pasini/Stefano Livio		Ferrari			+   0.124
 3 Matteo Bobbi/Marco Frezza		Ferrari
 4 Peter Sundberg/Domingo Romero	Ferrari
 5 Jose Perez Aicart/Lucas Guerrero	Mosler MT900R
 6 Joel Camathias/Richard Lietz		Porsche 911 GT3-RSR
 7 Gianluca Roda/Johnny Mowlem		Ferrari
 8 Alessandro Bonetti/Philipp Peter	Ferrari
 9 Peter Terting/Juan Ramon Zapata	SR21
10 Marco Petrini/Massimiliano Wiser	Aston Martin DBRS9
Fastest Lap: Busnelli, 1m28.097 (94.02 mph)

Race 2
 1 Andrea Montermini/Michele Maceratesi	Ferrari			40m47.878, 24 laps
 2 Peter Sundberg/Domingo Romero	Ferrari			+   5.520
 3 Peter Terting/Juan Ramon Zapata	SR21
 4 Damien Pasini/Stefano Livio		Ferrari
 5 Matteo Bobbi/Marco Frezza		Ferrari
 6 Joel Camathias/Richard Lietz		Porsche 911 GT3-RSR
 7 Ronald Severin/Ni Amorim		Ferrari
 8 Miguel de Castro/Jaime de Baranda	Lamborghini Gallardo
 9 Niki Faulkner/Giacomo Petrobelli	Ferrari 430 GT3
10 Giovanni Sada/Marco Jacobini		Porsche
Fastest Lap: Lietz, 1m27.406 (94.76 mph)




Renault Megane Eurocup - Magny-Cours, 22nd-23rd September
Race 1
 1 Ludovic Badey
 2 Jean-Philippe Dayraut
 3 Maxime Martin

Race 2
 1 Pedro Petiz



Formula Renault NEC - Oschersleben, 30th September
Race 1
1 Paul Meijer		AR Motorsport

Race 2
1 Frank Kechele



International GT Open - Monza, 6th-7th October
Race 1
 1 Max Busnelli/Mauro Massironi		Ferrari
 7 Richard Lietz/Joel Camathias		Porsche

Race 2
 1 Richard Lietz/Joel Camathias		Porsche




Formula Renault NEC - Hockenheim, 20th-21st October
Race 1
1 Valtteri Bottas
2 Paul Meijer
3 Adam Christodoulou

Race 2
1 Valtteri Bottas
2 Paul Meijer
3 Adam Christodoulou



Renault Megane Eurocup - Estoril, 20th-21st October
Race 1
1 Pedro Petiz

Race 2
1 Maxime Martin
2 Dimitri Enjalbert




Renault Megane Trophy - Barcelona, 28th October
Race 1
1 Dimitri Enjalbert
2 Mathieu Lahaye
3 Pedro Petiz

Race 2
1 Mike Verschuur



GT Open - Barcelona, 10th-11th November
1 Paolo Ruberti/Alessandro Bonetti	GPC Ferrari 430
2 Andrea Montermini/Michele Maceratessi	Playteam Ferrari 430
3 Richard Lietz/Joel Camathias		Autorlando Porsche 911 GT3 RSR



Renault Megane Trophy - Championship Standings
1 Pedro Petiz


Formula BMW World Final - Valencia, 25th November

PosCarDriverNatTeam LapsTimeGap
133Philipp EngAUTMucke-Motorsport2228:38.290
226Marco WittmannGERJosef Kaufmann Racing2228:47.5189.2
312Jens KlingmannGEREifelland Racing2228:52.35014.0
414SebastiŠn SaavedraCOLEifelland Racing2228:58.19919.9
59Carlos HuertasCOLDouble R Racing2228:59.18320.8
618Henry ArundelGBRFortec Motorsport2228:59.60021.3
710Daniel CamposSPAEifelland Racing2229:02.30324.0
819Luuk GlansdorpNEDFortec Motorsport2229:03.59125.3
936Jordan WilliamsGBRTeam Loctite2229:04.14125.8
105Niall QuinnIRLAM Holzer Rennsport2229:05.51627.2
1122Ricardo FavorettoBRAHBR Motorsport2229:06.72528.4
128Sam AbayAUSDouble R Racing2229:07.43429.1
1335Kimiya SatoJPNTeam Loctite2229:15.16636.8
1417Adrien TambayFRAEurointernational2229:15.84537.5
1529Matthew BellGBRMotaworld Racing2229:20.08541.7
162Thomas HylkemaNEDAM Holzer Rennsport2229:21.30443.0
177Esteban GutierrezMEXTeam Autotecnica2229:22.94044.6
184Jack LemvardTHAAM Holzer Rennsport2229:24.95446.6
193Jazeman JaafarMLSAM Holzer Rennsport2229:25.66847.3
206Eric MorrowUSAAtlantic Racing Team2229:26.03947.7
2137Zahir AliSINTeam Taradtm2229:31.00952.7
2221Doru SechelariuROMFortec Motorsport2229:31.14552.8
2325Kevin MirochaGERJosef Kaufmann Racing2229:37.04158.7
2428Tom GladdisGBRMaster Motorsport2229:37.20458.9
2532Pedro BianchiniBRAMucke-Motorsport2229:50.6121:12.3
2627Adam ButlerGBRMaster Motorsport6

2720Daniel McKenzieGBRFortec Motorsport5

2824Mathijs HarkemaNEDJosef Kaufmann Racing4

2915Daniel MoradCANEurointernational2

3011Tiago GeronimiBRAEifelland Racing1

3123Maxime PelletierFRAHBR Motorsport0

3216Alexander RossiUSAEurointernational0

DSQ34Josef KralCZEMucke-Motorsport22non-Mygale skid block
DSQ31Jonathan LegrisGBRMotaworld Racing22non-Mygale skid block

Italy


Italian Superstars - 1st April, Adria
1 Alessandro Balzan		Jaguar S-Type
2 Massimo Pigoli		Jaguar S-Type
3 Kristian Ghedina		BMW 550i



Italian GT - 1st April, Adria
Race 1
1 Stefano Livio/Lorenzo Case	Ferrari F430
3 "Linos"/Max Mugelli		Ferrari F430

Race 2
1 "Linos"/Max Mugelli		Ferrari F430
2 Stefano Livio/Lorenzo Case	Ferrari F430



Italian Superstars - 15th April, Monza
1 Massimo Pigoli		Jaguar S-Type R
2 Alessandro Battaglin		BMW M5



207 Spider Cup - 15th April, Monza
Race 1
1 Maxime Dubrulle

Race 2
1 Gregory Guilvert
2 Maxime Dubrulle



Italian Formula Renault - 12th-13th May, Vallelunga
Race 1
1 Mika Maki
2 Henki Waldschmidt

Race 2
1 Jaime Alguersuari
3 Henki Waldschmidt



Italian Touring Car Championship - Vallelunga, 12th-13th May
1 Filippo Ponti			Zerocinque Motorsport		BMW 320i
2 Cesari Cremonesi
3 Roberto Conte



Italian Superstars Touring Cars - Magione, 20th May
1 Gianni Morbidelli		Audi
2 Giorgio Sanna			Audi
3 Giuliano Alessi		BMW 550i


Italian Touring Cars - Mugello, 17th June
1 Marco Pasquinelli



Italian GT - Magione, 17th June
Race 1
1 Lorenzo Case/Stefano Livio		Ferrari 430S

Race 2
1 "Linos"/Max Mugelli



Italian Formula Renault - Magione, 17th June
Race 1
  Jaime Alguersuari			finished 1st, but given time penalty
1 Roberto Mehri 

Race 2
1 Jaime Alguersuari



Italian F.Renault - Valencia, 1st July

Race 1
1 Mika Maki
2 Jaime Alguersuari
3 Daniel Ricciardo

Race 2
1 Jaime Alguersuari
2 Fabio Leimer
3 Mika Maki



Portuguese & Italian Touring Cars - Boavista, 7th July

Race 1
1 Cesar Campanico

Race 2
2 Francisco Carvalho



Italian Superstars - Misano, 15th July
1 Gianni Morbidelli		Audi RS4
2 Kristian Ghedina		BMW 550i
3 Giorgio Sanna			Audi RS4



Italian Formula Renault - Misano, 22nd July
Race 1
1 Stefano Coletti
2 Oliver Turvey
3 Andrea Caldarelli

Race 2
1 Stefano Coletti
2 Oliver Turvey
3 Martin Plowman



Italian Superstars - Nurburgring, 25th August
1 Gianni Morbidelli		Audi RS4
2 Giorgio Sanna			Audi RS4



Italian Superstars - Adria, 8th-9th September
1 Gianni Morbidelli		Audi RS4
2 Rinaldo Capello		Audi RS4
3 Giuliano Alessi		BMW 550i



Italian Superstars - Vallelunga, 16th September
1 Gianni Morbidelli		Audi RS4
2 Giuliano Alessi		BMW 550i
3 Kristian Ghedina		BMW 550i



Italian Formula Renault - Mugello, 15th-16th September
Race 1
1 Mika Maki
2 Brendon Hartley
5 Oliver Turvey

Race 2
1 Mika Maki
2 Stefano Coletti
6 Oliver Turvey



Italian Formula Renault - Monza, 13th-14th October
Race 1
1 Mika Maki
2 Roberto Merhi
3 Mihai Marinescu

Race 2
1 Brendon Hartley
2 Jaime Alguersuari
3 Cesar Ramos



Italian GT's - Monza, 20th-21st October
Race 1
1 Richard Lietz/Gianluca Roda		Porsche
5 Lorenzo Case/Stefano Livio

Race 2
1 Matteo Cressoni/Lorenzo Bontempelli	Ferrari
2 Lorenzo Case/Stefano Livio




Italian Superstars - Monza, 20th-21st October
1 Gianni Morbidelli		Audi RS4
2 Alessandro Balzan		Jaguar S-Type R
3 Alessandro Battaglin		BMW M5




Japan


Japanese Le Mans Challenge - Sugo, 13th May
1 Hideki Noda/Shinsuke Yamazaki			Zytek 05S		6h00m18.063, 268 laps
2 Shinji Nakano/Haruki Kurosawa			Courage LC70		258 laps
3 Akira Iida/Tomonobu Fujii			Ferrari 550
4 Masaru Tomiza/Yuji Aso/Yoshitaka Luroda	GC21
5 Koji Aoyama/Shinichi Takagi/Morio Nitta	Ferrari 430
6 Hideo Fukuyama/Yasuo Miyagi/Yukinori Taniguchi Porsche 911 GT3



Japan Le Mans Challenge - Fuji, 3rd June
1 Hideki Noda/Shinsuke Yamazaki		Zytek 05S
R Seiji Ara/Daisuke Ito			Courage LC70		gearbox



Japanese Le Mans Challenge - Motegi, 22nd July
1 Hideki Noda/Shinsuke Ymazaki		Hitotsuyama Racing	Zytek 05S		Champion
2 Akira Iida/Tomonobu Fujii					Ferrari 550 Maranello	GTS Class champion



Japanese Le Mans Challenge - Okayama, 27th-28th October
1 Masaru Tomizawa/Yuji Aso/Tsubasa Kurosawa	GC21
2 Haruki Kurosawa/Shinji Nakano			Cpurage LC70
3 Akira Iida/Tomonobu Fujii/Mikio Hitotsuyama	Ferrari 550



Mexico


Mexican Formula Renault - 24th March, Mexico City
1 Hugo Oliveras


Mexican Formula Renault 1600 - 24th March, Mexico City
1 Julian Martinez


Mexican Formula Renault - 25th March, Mexico City
1 Picho Toledano


Mexican Formula Renault 1600 - 25th March, Mexico City
1 Enrique Vazquez




New Zealand


New Zealand Formula Ford - 4th March, Timaru
Race 1
1 Andrew Waite
3 Sam McNeill

Race 2
1 Michael Burdett
3 Sam McNeill

Race 3
1 Michael Burdett
3 Sam McNeill


New Zealand Toyota Series - 4th March, Timaru
Race 1
1 Andy Knight					24m04.816, 12 laps
2 Shane van Gisbergen				+   4.589
3 Nic Jordan
4 Christina Orr
5 Mark Munro
6 Daniel Gaunt
Fastest Lap: Gaunt, 59.314s (90.51 mph)

Race 2
1 Daniel Gaunt					17m52.421, 18 laps
2 Shane van Gisbergen				+   1.211
3 Ben Harford
4 Nelson Hartley
5 Ken Smith
6 Leanne Tander
Fastest Lap: Gaunt, 59.173s (90.73 mph)

Race 3
1 Daniel Gaunt					17m52.421, 18 laps
2 Andy Knight					+   0.375
3 Shane van Gisbergen
4 Nic Jordan
5 Ben Harford
6 Daynom Templeman
Fastest Lap: Knight, 59.056s (90.91 mph)



New Zealand Toyota Racing Series - 10th-11th March, Teretonga
Race 1
1 Daniel Gaunt						9m22.27, 103.85 mph, 10 laps
2 Ben Harford						+  1.966
3 Matthew Hamilton
4 Shane van Gisbergen
Fastest Lap: Gaunt, 55.19s (105.80 mph)

Race 2
1 Ben Harford						9m21.391, 104.02 mph, 10 laps
2 Daniel Gaunt						+  0.840
3 Matthew Hamilton
4 Shane van Gisbergen
Fastest Lap: Knight, 55.236s (105.72 mph)

Race 3 (New Zealand Grand Prix)
1 Daniel Gaunt						37m14.551, 104.53 mph, 40 laps
2 Matthew Hamilton					+   4.873
3 Daynom Templeman
4 Dominic Storey
Fastest Lap: Gaunt, 55.274s (105.64 mph)


New Zealand V8 Series - 10th-11th March, Teretonga
Race 1
1 Kayne Scott			Holden Commodore VY	14m09.334, 82.50 mph, 12 laps
2 Andy Booth			Holden Commodore VY	+   0.993
3 Angus Fogg			Ford Falcon BA
4 John McIntyre			Ford Falcon BA

Race 2
1 John McIntyre			Ford Falcon BA		29m26.781, 52.88 mph, 16 laps
2 David Besnard			Ford Falcon BA		+   0.024
3 Kayne Scott			Holden Commodore VY
4 Paul Pederson			Ford Falcon BA

Race 3
1 David Besnard			Ford Falcon BA		25m36.424, 76.444 mph, 20 laps
2 John Penny			Ford Falcon BA		+   1.568
3 Paul Manuell			Holden Commodore VY
4 Kevin Williams		Holden Commodore VY



New Zealand Porsche Cup - 11th March, Teretonga
Race 1
1 Craig Baird

Race 2
1 Craig Baird

Race 3
1 Craig Baird



New Zealand Formula Ford - 11th March, Teretonga
Race 1
1 Michael Burdett

Race 2
1 Michael Burdett

Race 3
1 John Whelan



New Zealand V8 Supercars - 21st-22nd April, Pukekohe
Race 1
1 Kayne Scott			Holden Commodore

Race 2
1 Kayne Scott			Holden Commodore
6 John McIntyre			Ford

Final Championship Standings
1 John McIntyre			Ford
2 Kayne Scott			Holden Commodore



New Zealand Toyota Racing Series - 21st-22nd April, Pukekohe
Race 1
1 Andy Knight

Race 2
1 Shane van Gisbergen

Final Championship Standings
1 Daniel Gaunt
2 Shane van Gisbergen



New Zealand V8's - Pukekohe, 3rd-4th November

Heat 1
1 John McIntyre

Heat 2
1 John McIntyre

Final
3 Angus Fogg
4 John McIntyre



New Zealand Formula Toyota - Pukekohe, 3rd-4th November
Race 1
1 Andy Knight
2 Nic Jordan

Race 2
1 Andy Knight
2 Nic Jordan

Race 3
1 Andy Knight
2 Nic Jordan


New Zealand Porsche Carrera Cup - Pukekohe, 3rd-4th November
Race 1
1 Craig Baird

Race 2
1 Craig Baird

Race 3
1 Craig Baird



Portugal


Portuguese Touring Cars - Braga, 22nd July
Race 1
1 Francisco Carvalho		SEAT

Race 2
1 Jose Monroy			BMW


Russia


Russian Touring Cars - Myachkovo, 21st-22nd July
Race 1
1 Aleksandr Lvov		Honda Civic Type R	18m20.610, 10 laps
2 Ilya Burenko			BMW E46			+   6.794
3 Maksim Tsimbalov		Audi A4
4 David Kakabadze		Ford Focus
5 Andrey Smetskiy		Honda Civic Type R
6 Yuri Odud			Ford Focus

Race 2
1 Aleksandr Lvov		Honda Civic Type R	29m31.703, 16 laps
2 Ilya Burenko			BMW E46			+  17.959
3 Yuri Odud			Ford Focus
  No other finishers



Russian Touring Cars - Myachkovo, 11th August
Race 1
1 Aleksander Lvov		Honda Civic Type R

Race 2
1 Aleksander Lvov		Honda Civic Type R



Russian Touring Cars - Myachkovo, 2nd September
Race 1
1 Alexander Lvov		Honda Civic
R Mikhail Ukhov

Race 2
1 Andrey Smetskiy		Honda Civic
R Alexander Lvov		Honda Civic		accident
R Mikhail Ukhov						accident



Russian Touring Cars - Myachkovo, 30th September
Race 1
1 Aleksander Lvov

Race 2
1 Tsimbalov
R Aleksander Lvov				gearbox



Russian Touring Cars - Championship Standings
1 Aleksander Lvov



South Africa


South African Production Cars - 24th February, Durban
1 Leroy Poulter			Nissan 350Z		15m22.876, 69.78 mph, 9 laps
2 Shaun Watson-Smith		Audi A4			+   5.12
3 Gary Formato			Nissan 350Z
4 Etienne van der Linde		BMW 330
5 Johan Fourie			Audi A4
6 Melville Priest		Audi A4
Fastest Lap: Watson-Smith, 1m41.36



South African Production Cars - 25th February, Durban
1 Shaun Watson-Smith		Audi A4			22m07.996, 59.28 mph, 11 laps
2 Leroy Poulter			Nissan 350Z		+   1.69
3 Johan Fourie			Audi A4
4 Etienne van der Linde		BMW 330
5 Marco da Cunha		Nissan 350Z
6 Anthony Taylor		BMW 330
Fastest Lap: Poulter, 1m40.574



South African V8 Series - 4th March, Kyalami
Race 1
1 Grant van Schalkwyk		Jaguar
2 Hennie Groenewald

Race 2
1 Grant van Schalkwyk		Jaguar
2 Franco di Matteo


South African Production Series - 4th March, Durban
Race 1
1 Leroy Poulter

Race 2
1 Regardt Roets


South African V8's - 1st April, Killarney
Race 1
1 Hennie Groenewald		Jaguar			8 laps

Race 2
1 Hennie Groenewald		Jaguar			12 laps



South African V8's - 5th May, Phakisa
Race 1
1 Hennie Groenewald

Race 2
1 Hennie Groenewald



South African V8's - WesBank Raceway, 3rd June
Race 1
1 Hennie Groenewald		Jaguar

Race 2
1 Hennie Groenewald		Jaguar



South African V8's - Killarney, 4th August
Race 1
1 Robert Briggs

Race 2
1 Mackie Adlem




South African V8's - Zwartkops, 2nd September
Race 1
1 Robert Briggs			Jaguar
2 Mackie Adlem			Ford Mustang

Race 2
1 Robert Briggs			Jaguar
2 Hennie Groenewald		Jaguar



South African V8's - Aldo Scribante, 29th-30th September
Race 1
1 Hennie Groenewald		Jaguar
2 Grant van Schalkwyk		Jaguar

Race 2
1 Hennie Groenewald		Jaguar
2 Robert Briggs			Jaguar



South African V8's - East London, 20th-21st October
Race 1
1 Hennie Groenewald		Jaguar

Race 2
1 Robert Briggs			Jaguar



South African V8s - Kyalami, 25th November
Race 1
1 Hennie Groenewald		Chevrolet Lumina
2 Robert Briggs			Jaguar

Race 2
1 Hennie Groenewald		Chevrolet Lumina
2 Robert Briggs			Jaguar



Spain


Spanish GT  - 1st April, Jarama
Race 1
1 Domingo Romero/Peter Sundberg		Ferrari F430

Race 2
1 Domingo Romero/Peter Sundberg		Ferrari F430



Spanish GT - 5th May, Jerez
Race 1
1 Giorgio Mondini/Elisa Giordan		Ferrari
  Ben Clucas/Francisco Cruz		Porsche 997 GT3 Cup	won GTB class

Race 2
1 Francesc Gutierrez/Luis Villalba	Mosler
  Ben Clucas/Francisco Cruz		Porsche 997 GT3 Cup	won GTB class



Spanish GT - Estoril, 27th May
Race 1
1 Peter Sundberg/Domingo Romero		RSV Motorsport		Ferrari 430

Race 2
1 Ricardo Bravo/Fernando Espirito Santo	ASM			Ferrari 430
4 Peter Sundberg/Domingo Romero		RSV Motorsport		Ferrari 430



Spanish GT - Albacete, 24th June
Race 1
1 Max Busnelli/Elisa Giordan		Ferrari 430

Race 2
1 Peter Sundberg/Domingo Romero		Ferrari 430



Spanish GT - Valencia, 29th-30th September
Race 1
1 Jordi Gene/Juan Ramon Zapata			SR21
2 Manuel Giao/Pedro Couceiro			Ferrari 430

Race 2
1 Peter Sundberg/Domingo Romero			Ferrari
3 Manuel Giao/Pedro Couceiro			Ferrari 430



Spanish GT - Jerez, 27th-28th September
Race 1
1 Espirito Santo/Ricardo Bravo

Race 2
1 Santiago Garcia/Santiago Porteiro



Spanish GT - Championship Standings
1 Manuel Giao/Pedro Couceiro



USA


Craftsman Trucks - 24th February, Fontana
1 Mike Skinner			Toyota



Pacific F2000 - 11th March, Fontana
Race 1
1 Patrick Barrett
2 Jeff Westphal
3 Nicky Freytag

Race 2
1 Chris Spreitzer
2 Patrick Barrett
R Nicky Freytag



Craftsman Trucks - 17th March, Atlanta
1 Mike Skinner
2 Todd Bodine
3 Matt Crafton
5 Clint Bowyer



Craftsman Trucks - 1st April, Martinsville
1 Mike Skinner			Toyota Tundra
2 Todd Bodine			Toyota Tundra
3 Rick Crawford			Ford



Star Mazda - 29th April, Virginia IR
1 Dane Cameron



Craftsman Trucks - 29th April, Kansas Speedway
1 Erik Darnell
2 Rick Crawford
3 Jack Sprague



Pacific F2000 - 5th May, Buttonwillow
Race 1
1 Patrick Barrett

Race 2
1 Patrick Barrett



Craftsman Trucks - Charlotte, 20th May
1 Ron Hornady Jr		Chevrolet
2 AJ Allmendinger		Toyota



Craftsman Trucks - Mansfield Motorsport Park, 27th May
1 Dennis Setzer
2 Jack Sprague



Craftsman Trucks - Dover Downs, 2nd June
1 Ron Hornaday
2 Stacy Compton
3 Travis Kvapil



Craftsman Trucks - Texas Motor Speedway, 10th June
1 Todd Bodine
2 Mike Skinner
3 Rick Crawford



Formula BMW USA - Indianapolis GP, 16th-17th June
Race 1
1 Daniel Morad			25m05.398, 15 laps
2 Maxime Pelletier		+   0.790
3 Esteban Gutierrez
4 Alexander Rossi
5 Adrien Tambay
6 Steven Guerrero

Race 2
1 Esteban Gutierrez		24m58.866, 15 laps
2 Daniel Morad			+   2.234
3 Maxime Pelletier
4 Ricardo Favoretto
5 Sebastian Saavedra
6 Alexander Rossi



Craftsman Trucks - Michigan, 17th June
1 Travis Kvapil			Ford
2 Kyle Busch			Chevrolet
4 Mike Skinner			Toyota



Craftsman Trucks - Milwaukee, 24th June
1 Johnny Benson			Toyota
2 Ron Hornaday			Chevrolet
3 Todd Bodine			Toyota



Craftsman Trucks - Memphis, 1st July
1 Travis Kvapil
2 Jack Sprague
3 Ron Hornaday


USA Formula BMW - Lime Rock, 7th July

Race 1
1 Sebastian Saavedra
7 Daniel Morad

Race 2
1 Daniel Morad
2 Sebastian Saavedra



Craftsman Trucks - Kentucky Speedway, 15th July
1 Mike Skinner			Toyota
2 Travis Kvapil			Ford
3 Ted Musgrave			Toyota



Pacific F2000 - Miller Motorsports Park, 15th July
Race 1
1 Patrick Barrett		PR1 Motorsports

Race 2
1 Thomas Merrill		PR1 Motorsports




Craftsman Trucks - Nashville, 11th August
1 Travis Kvapil
2 Ron Hornaday
3 Mike Skinner



Formula BMW USA - Elkhart Lake, 11th August
Race 1
1 Alexander Rossi
2 Esteban Gutierrez
3 Adrien Tambay

Race 2
1 Esteban Gutierrez
2 Adrien Tambay
3 Daniel Morad



FBMW USA - Mosport Park, 24th-25th August
Race 1
1 Alexander Rossi
4 Daniel Morad

Race 2
1 Daniel Morad




NASCAR Craftsman Trucks - Bristol, 24th August
1 Johnny Benson
2 Brendan Gaughn
3 Mark Martin



NASCAR Craftsman Trucks - Gateway International Raceway, 2nd September
1 Johnny Benson			Toyota Tundra
2 Ron Hornaday			Chevrolet Silverado
3 Mike Skinner			Toyota



NASCAR Craftsman Trucks - New Hampshire, 15th-16th September
1 Ron Hornaday
2 Erik Darnell
3 Mike Skinner



NASCAR Craftsman Trucks - Las Vegas, 22nd September
 1 Travis Kvapil
 2 Johnny Benson
 3 Jon Wood
21 Jacques Villeneuve



ARCA - Talladega, 5th October
 7 Scott Speed			Toyota
11 Bryan Clauson		Dodge
17 Dario Franchitti		Dodge



NASCAR Craftsman Trucks - Talladega, 7th October
 1 Todd Bodine
 2 Rick Crawford
 3 Johnny Benson



NASCAR Craftsman Trucks - Martinsville, 20th October
1 Mike Skinner
2 Jack Sprague
3 Ron Hornaday



NASCAR Craftsman Trucks - Atlanta, 27th October
 1 Kyle Busch
 2 Ron Hornaday
 3 Johnny Benson
 5 Mike Skinner
14 Jacques Villeneuve



NASCAR Craftsman Trucks - Texas MS, 2nd November
 1 Ted Musgrave
18 Ron Hornaday
25 Jacques Villeneuve



NASCAR Craftsman Trucks - Phoenix, 10th November
1 Kyle Busch
2 Ron Hornaday
3 Mike Bliss



NASCAR Craftsman Trucks - Homestead, 16th November
 1 Johnny Benson		Toyota Tundra		1h32m20, 138 laps
 2 Kyle Busch			Chevrolet Silverado
 3 Rick Crawford		Ford F150
 4 Kevin Harvick		Chevrolet Silverado
 5 Jason Leffler		Toyota Tundra
 6 David Starr			Ford F150



NASCAR Craftsman Truck Standings

Pos Driver Points Starts Wins Top 5 Top 10Winnings
1Ron Hornaday39822541322681,875
2Mike Skinner39282551720737,520
3Johnny Benson35572541219636,160
4Todd Bodine35252521016569,125
5Rick Crawford35232501118446,800
6Travis Kvapil3511254812583,025
7Ted Musgrave3183241715419,475
8Matt Crafton3060250110332,525
9Jack Sprague3001251610464,210
10David Starr292125035321,428
11Brendan Gaughan287625038356,767
12Erik Darnell287525138368,450
13Dennis Setzer285125126342,105
14Terry Cook256825014293,115
15Willie Allen*252425001285,925
16Tim Sauter*249725001276,345
17Mike Bliss2186180410210,700
18Chad McCumbee217222001248,075
19Ken Schrader191317023209,165
20Joey Clanton*167016005197,725
21Stacy Compton163214013186,345
22T.J. Bell156916001172,625
23Bill Lester155015001178,167
24Ryan Mathews149413012163,740
25Aaron Fike*148712014165,275
26Kyle Busch146611244239,125
27Jon Wood143211016157,300
28Jason White*140418000169,840
29Blake Bjorklund*135515000160,460
30Clay Rogers123713000139,485
31Kraig Kinser118613000137,150
32Regan Smith111910014103,845
33Josh Wise9629002108,090
34A.J. Allmendinger9169012122,390
35Scott Lynch8931100095,270
36Kevin Harvick848603572,425
37David Green832701191,925
38Mark Martin808603489,350
39Chad Chaffin774800283,028
40Brian Scott727700074,550
41Jason Leffler707503466,850
42Jacques Villeneuve615700068,508
43Tyler Walker*585600168,425
44Kelly Bires*572700176,250
45Cale Gale514500156,375
46Brandon Miller467500049,175
47Chase Miller452500056,525
48Shane Sieg437400149,625
49Kevin Hamlin*434400143,225
50Justin Marks421400139,025
51Derrike Cope413500057,625
52J C Stout392500045,300
53Clint Bowyer391401138,100
54Bryan Silas371500050,900
55Peter Shepherd352400043,025
56Bradley Riethmeyer352400032,725
57Brad Keselowski329300032,750
58Kenny Hendrick286400039,115
59Shane Huffman279300028,000
60Aric Almirola273300024,160
61Travis Kittleson268500043,351
62Chris Jones252300026,575
63Jack Smith252400036,769
64Carl Edwards251201133,050
65Danny O'Quinn Jr246200122,325
66Kelly Sutton231300029,225
67Andy Lally231300026,850
68Wayne Edwards222700065,915
69J R Norris218200023,700
70Brett Thompson216300023,625
71Christoher Fontaine215200022,550
72Justin Labonte209200017,700
73Morgan Shepherd201300029,690
74Timothy Peters193200118,266
75Donny Lia191200022,425
76Travis Dassow173200015,425
77Joe Ruttman170400037,145
78Mike Wallace167200027,240
79Frank Kreyer140200014,950
80Dave Blaney139100113,450
81Andrew Myers134200017,150
82Dana White131400036,525
83Kenny Wallace124100010,250
84Ken Butler III119200015,871
85Benny Gordon118100011,700
86Brandon Knupp109300031,580
87Bobby Labonte109100010,825
88Denny Hamlin10610006,875
89Eric Norris103100012,675
90Scott Lagasse Jr100100013,950
91Boris Jurkovic100100010,475
92Brandon Whitt9410009,450
93Buddy Lazier9110008,125
94Jimmy Simpson8510007,950
95Keven Wood8210009,050
96Daniel Pope, Ii7610007,500
97Tim Cowen7310007,475
98Chris Wimmer73100010,525
99Brad Mueller7310008,025
100Peyton Sellers7010007,825
101Larry Foyt67100013,400
102Casey Kingsland*67100010,965
103Patrick Sheltra6710008,200
104Paul Menard6410007,325
105Nate Monteith6410007,225
106Marc Mitchell64100012,425
107Dario Franchitti6410005,975
108Johnny Chapman61200015,650
109Colin Braun6110005,950
110Boston Reid58100010,325
111Tim Schendel5810007,750
112Hermie Sadler5810005,925
113Kevin Lepage55200018,045
114Justin Hobgood5510007,985
115Pierre Bourque5510007,720
116Scott Wimmer0100014,000
117Michael McDowell010006,475
118Bobby Dotter0200016,640
119Blake Mallory0100010,150
120Randy MacDonald010007,855
* - Rookie


Formula BMW USA - Championship Standings

PosDriverPointsRaces
1234567891011121314
1Daniel Morad5234540454545402946204012373445
2E.Gutierrez436354641313846-8-4640461940
3Alexander Rossi410373416223430103746-45244530
4Maxime Pelletier382824142840374032403410142437
5Steven Guerrero3782637-2430243730223032282632
6Robert Thorne36728283232-102434371628324026
7Yannick Hofman3632020303422221828321824303728
8R.Favoretto3453232-2010342218343734102834
9Jordan Dick3322226281828283226182620162024
10Philip Major2981863437-82620-3231343022
11Eric Morrow26261826-18161622302826221420
12S.Saavedra2583010374024324540      
13J.Petriello242403020262626341228-    
14T.Hollowell2421414221616121414162422182218
15Mike Hill21010824102020201614-18201614
16Julia Landauer2022--1414181210242014263216
17Adrien Tambay109    32-    3740  
18Lindsey Adams8416161881214        
19Matt Ferris80422    3024      
20Billy Goshen48        2622    
21Felipe Polehtto28244            
22Jordan Lynch28          1612  
23Keenan Schmitke241212            
24Michael Vincec12  -12